System Statystyk Liceum Ogólnokształcące Nr VII we Wrocławiu
Dziś jest środa, 17 kwietnia 2024 r.  Gość
O projekcie...

System Statystyk (SS) to projekt, który został zrealizowany w ramach dodatkowego zadania na lekcję informatyki. Zrodził się z potrzeby, tak aby pracownicy szkoły (głównie nauczyciele) poświęcali mniej czasu na kilkukrotne wprowadzanie tych samych danych uczniów i ich ocen w różnych miejscach. Dzięki wykorzystaniu SS zyskali dostęp do szybkich i aktualnych różnych podsumowań semestralnych i końcoworocznych wystawionych ocen. Teraz już nie trzeba wszystkiego liczyć na piechotę. Większość usług w systemie jest prawie automatyczna. Rola użytkowników została zmniejszona do minimum, aby zaoszczędzić ich czas. Rolą wychowawcy jest praktycznie tylko wprowadzenie ocen uczniów za pomocą specjalnego, wygodnego i prostego w użyciu kreatora.

Z systemu płynie wiele korzyści, m.in. jest natychmiastowy dostęp do raportów w formacie PDF gotowych druku oraz dynamicznie tworzonych wykresów,
a wszystko w przystępnej formie dla każdego. Po każdym zakończonym roku szkolnym udostępnione są raporty, które znajdą się w dziale Archiwum.

System sprawdza się także jako program wspomagający wydruk świadectw końcoworocznych, a raczej znacznie ułatwia przygotowania do wydruku świadectw. Za pomocą kilku kliknięć myszką, można wyeksportować kompletne dane uczniów i oceny do formatu SOU (Standard Opisu Ucznia - jest to faktycznie plik XML). Program Świadectwa Optivum firmy Vulcan, bez problemu importuje dane w standardzie SOU i drukuje z nich świadectwa.

SS jest oparty o technologię dynamicznych stron internetowych i bazę danych mySQL. Przy tworzeniu stron użyto języków: HTML, CSS, JS, PHP, SQL. Ponadto do rysowania wykresów użyto skryptu JPGraph (w wersji 1.17), a do generowania raportów w formacie PDF użyto skryptu Olivera Platheya FPDF (w wersji 1.53).
W SS zastosowano polską stronę kodową ISO-8859-2, co daje pełne wsparcie dla polskich znaków diakrytycznych.

powyższe loga są własnością ich autorów

Projekt jako całość jest dość zaawansowany technicznie i wymagał od jego autorów Mateusza i Grzegorza dużo pracy. W trakcie projektowania były liczne konsultacje z przyszłymi użytkownikami, głównie z opiekunem projektu panią Zofią Salik, a także z wicedyrekcją paniami: Moniką Kwiatkowską oraz Justyną Mielniczak. Sam kod projektu zawiera obecnie kilka tysięcy linii poleceń oraz przetwarza dziesiątki tysięcy rekordów danych.
Już jednak wiadomo, że system sprawdził się.
SS funkcjonuje od roku szkolnego 2004/2005 włącznie.

uczeń klasa* e-mail
Mateusz Jędrzejewski 3G m-j@o2.pl
Grzegorz Musiał 3H kulfoniasty@o2.pl
* w roku szkolnym 2005/2006

Opiekun
mgr inż. Zofia Salik
zosia@lo7.wroc.pl

Osoby testujące
Serdecznie dziękujmy tym osobom, które poświęciły swój czas
na testowanie systemu. Dzięki temu zostało wyeliminowanych wiele błędów.

uczeń klasa*
Krzysztof Żółtański 3G